Ing. Blanka Jindrová, Ing. Dagmar Procházková, Ing. Pavla Strakošová
Na tomto účtu se zachycují veškeré pracovněprávní nároky zaměstnanců z pracovního poměru nebo z dohod konaných mimo pracovní poměr. Mzdy se účtují zásadně v hrubých částkách, do kterých musí být zahrnuta také naturální mzda, je-li součástí mzdy. Nepeněžní plnění mezd (naturální mzda) se účtuje v cenách obvyklých, které uznává zákon o daních z příjmů. Současně sem patří i pracovněprávní nároky zaměstnanců podle kolektivní smlouvy nebo vnitřního předpisu. Od 1. 1. 2021je zrušena superhrubá mzda, tzn., že základem daně pro výpočet daně z příjmů jsou příjmy ze závislé činnosti.
Směrnice: Druhové a účelové náklady a výnosy, Zásady pro časové rozlišování nákladů a výnosů, Změny účetních metod, Vzájemné zúčtování, Evidence valutových a devizových operací, Stravování zaměstnanců, Firemní majetek soukromě používaný zaměstnanci, Bezúročné zápůjčky zaměstnancům, Vzdělávání zaměstnanců
§ 25–27 ZoÚ, § 24 vyhlášky č. 500/2002 Sb., ČÚS 017, části 3.1. a 3.4. ČÚS 019
JUD, KDP
Výkaz zisku a ztráty: D.1. – Mzdové náklady
Poznámka:
Součástí hrubé mzdy pro účely výpočtu daně ze závislé činnosti mohou být i některé výhody (benefity), které nejsou podle § 6 odst. 7, 9 ZDP osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. Jde např.:
-
o úhradu jízdenek do zaměstnání za hromadnou dopravu,
-
o poskytnutí manažerského vozidla k soukromým účelům,
-
o náhrady cestovních výdajů nad limit,
-
o peněžní plnění na zvyšování kvalifikace,
-
o nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnanci nebo rodinnému příslušníkovi z FKSP, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou daňové ve formě stanovené v § 6 odst. 9 písm. d) ZDP, od 1. 1. 2021 je v § 6 odst. 9 písm. b) ZDP doplněn tzv.…